Започни
Буквите на Глаголица
Глаголицата е най-старата известна славянска азбука
Създадена е през 9-ти век, около 862-863 г., от Константин-Кирил Философ и брат му Методий, за да предаде Библията и други религиозни текстове на славянски език. Това е направено с цел разпространение на християнството сред славяните на техния собствен език.
Глаголицата има две основни разновидности:
- Обла глаголица: По-старата форма, характеризираща се със заоблени букви.
- Ъгловата глаголица: Развива се по-късно, с по-остри и ъгловати букви.
Глаголицата правилно съдържа около 40 букви, но броят им варира във всеки вариант. Всяка буква има свое име, което представлява дума, започваща със съответния звук (например „Аз“, „Буки“, „Веди“ и т.н.).
Глаголицата е използвана в България, Великоморавия, Панония и други славянски земи. С течение на времето, в България глаголицата постепенно е изместена от кирилицата, която е по-опростена азбука, базирана на гръцката. Глаголицата обаче продължава да се използва в Хърватия за литургични цели дори до 19-ти век.
Глаголицата е важна част от славянското културно наследство, тъй като представлява първата писмена система, създадена специално за славянските езици. Тя изиграва изключителна роля в разпространението на християнството и развитието на славянската литература и култура.
Произход и Развитие
Облата глаголица е създадена около 862-863 г. за превод на църковни книги на славянски език. Смята се, че Константин-Кирил Философ се е вдъхновил от различни писмени системи, включително гръцката, латинската, еврейската и самарянската, но е създал напълно оригинална азбука, която отговаря на фонетичните особености на славянския език.
Характеристики на Буквите
Форма и Дизайн
- Заобленост: Отлична черта на облата глаголица със заоблените, меки форми на буквите. Липсват остри ъгли и резки линии, които придава на писмото характерен, плавен вид.
- Сложност: Буквите са сравнително сложни и детайлни, съставени от множество елементи (чертички, кръгчета, дъги). Това ги прави по-трудни за бързо изписване в сравнение с по-късни, опростени азбуки.
- Уникалност: Всяка буква има своя уникална форма, която се отличава от останалите. Няма две букви, които да изглеждат напълно еднозначно.
- Влияния: Въпреки това, че е оригинална азбука, в дизайна на някои букви се открива влиянието на други писмени системи (гръцко минускулно писмо, еврейско писмо, коптско писмо).
Елементи на Буквите
- Кръгчета: Много букви съдържат кръгчета или полукръгове като основни елементи.
- Дъги: Извитите линии (дъги) са често срещани и придават мекота на буквите.
- Чертички: Прави или леко извити чертички свързват всички елементи на буквите.
- Примки: Някои букви имат примки или затворени контури.
Значение на Формата
- Естетика: Заоблените форми придават на писмото елегантен и хармоничен вид.
- Функционалност: Въпреки сложността си, буквите са проектирани така, че да бъдат разпознаваеми и да се различават едно от другото.
- Символика: Някои изследователи смятат, че формите на буквите имат и символично значение, запознати с християнската вяра.
Запазване в Хърватия
Въпреки това, че в България глаголицата е изместена от кирилицата, тя продължава да се използва в Хърватия, особено в крайбрежните райони, за литургични цели. Там тя се развива в ъгловата глаголица, която се използва дори до 19-ти век.
Значение
Облата глаголица е изключително важна за славянската култура и история. Тя е първата писмена система, създадена специално за славянските езици, и изиграва ключова роля в разпространението на християнството и развитието на славянската литература и култура. Тя е символ на славянската идентичност и културно наследство.

Аз-А

Буки-Б

Веди-В

Глаголи-Г

Добро-Д

Ест-Е

Живете-Ж

Дзело-Дз

Земля-З

Йота-Й

Иже-И

Герв-Нг

Како-К

Люде-Л

Мислите-М

Наш-Н

Он-О

Покой-П

Рци-Р

Слово-С

Твърдо-Т

Ук-У

Ферт-Ф

Ха-Х

От-О

Ци-Ц

Черв-Ч

Ша-Ш

Ща-Щ

Ер Голям-Ъ

ЬI-ЬI

Ер Малък-Ь

Ю-Ю

Ят-Я

Юс Малък-Ен

Юс Голям-Он

Йотиран Юс Малък-Йен

Йотиран Юс Голям-Йон

Фита-Ф
